V3: VMenu-2/ML/BL

Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni

Anasayfa » Berfin Yayınları » Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni
share on facebook  tweet  share on google  print  

Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni

"Berfin Yayınları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Yezidilik

EROL SEVER

Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni    

 

 • Yayınevi: Berfin Yayınları
 • Kitap Adı: Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni
 • Yazar Adı: Erol Sever
 • Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan
 • Sayfa Sayısı: 170
 • Baskı Yılı: Mart 2018
 • Baskı Sayısı: 5. Baskı
 • ISBN 978 - 975 – 7354 – 01 – 7
 • Barkod No: 9789757354017
 • Boyut: 13.5 x 21 cm.
 • Türü: Araştıma-İnceleme  

 

Erol Sever 1939'da İzmit'te doğdu. Aslen İstanbullu'dur. Liseyi bitirdikten sonra işçi olarak Viyana’ya gitti. Bir süre İşletme Ekonomisi okudu. Viyana’da devrimci işçi-öğrenci hareketlerinin ön saflarında yer aldı. Avusturya Hükümeti’nin çıkardığı ırkçı yabancılar yasasını protesto eylemlerini örgütlediği gerekçesiyle sınırdışı edildi. Aydınlık Gazetesi İstanbul Bürosu’nda çalıştı. Daha sonra Almanya’ya Frankfurt Bürosu’na, oradan da İsveç’e geçti. Aydınlık ve İkibin’e Doğru muhabirliği yaptı.Yazıları ayrıca Yeni Birlik, Hujado, Yaba ve Berfin Bahar dergilerinde yayınlandı. İsveç Yazarlar Birliği Üyesi olan Erol Sever’in iki şiir, sekiz araştırma ve altı çeviri kitabı var. Yazar 1994 yılında Turan Dursun Araştırma İnceleme Ödülü’nü aldı. 9 Şubat 2003 tarihinde kansere yenilen gazeteci-yazar, vasiyeti üzerine yakıldı ve külleri İstanbul Boğazı’na serpildi“

Biz topraktan gelmedik toprağa gitmeyelim, sudan geldik suya gidelim” diyordu. Ölümünden sonra İsveç Asur Federasyonu, Asur/Süryani olmayıp da onlar hakkında araştırma yapanlar için Erol Sever araştırma inceleme ödülü vermeye başladı.  

Yezidilik karma bir dindir. Yezidiler'in dili Kürtçe'dir. Bu tektanrıcı dinin tasarımını yapıp kuranlar Asurlar'dır. Ama Yezidiler etnik olarak Asur veya Kürt müdürler? Yoksa Azday halkı veya ulusundan mıdırlar? Yezidiler bu kimlik bunalımını nasıl çözecekler? Cemaat aşamasından ulus olma aşamasına geçişin zorluklarını nasıl yenecekler? Yezidilik tektanrıcı bir dindir. Yezidiler'in Şeytan'a taptıkları, tanrılarının Şeytan olduğu doğru mudur? Yezidiliğin "kurucusu" olduğu sanılan Şeyh Adiyy kimdir? Bu kitabın belgeler bölümünde yer alan Kitab-el Cilve, Mushaf Reş ve Şeyh Adi'nin İlahisi Türkçe'de ilk kez yayınlanmaktadır.

Yezidilik ve Yezidiler'in Kökeni, bu Yezidi kaynaklarının, Doğulu, Batılı gezginlerin, yazarların araştırmalarının incelenmesiyle ortaya çıkmıştır. Eldeki bilgilerin değerlendirilmesi sonuçlandırılmış ve bir çözümlemeye gidilmiştir. Bu çözümlemeyi esas olarak okur değerlendirecektir. Türkiye ve Ortadoğu'da kökenleri bilinmeyen ve dinlerinin kuralları pek tanınmayan bu dini cemaat üzerine yazılmış bu kitabın tartışmalara yol açmasını umuyoruz.

Kaynak : Berfin Basın Yayın
Tür : Diğer Tarih : 02.04.2018
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]