V3: VMenu-2/ML/BL

Ege'de Börklüce ve Bedreddin

Anasayfa » Berfin Yayınları » Ege'de Börklüce ve Bedreddin
share on facebook  tweet  share on google  print  

Ege'de Börklüce ve Bedreddin

"Berfin Yayınları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Egede

ETEM ORUÇ

Ege’de Börklüce ve Bedreddin    

 

 

 

 

 

 

 

  • Yayınevi: Berfin Yayınları
  • Kitap Adı: Ege’de Börklüce ve Bedreddin
  • Yazar Adı: Etem Oruç
  • Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan
  • Sayfa Sayısı: 163
  • Baskı Yılı: Nisan 2017
  • Baskı Sayısı: 1. Baskı
  • ISBN 978 - 605 – 4399 – 58– 1
  • Barkod No: 9786054399581
  • Boyut: 13.5 x 21 cm. Türü: Tarih      

 

Ege’nin dağları, Osmanlı’nın başını kestiği yiğitlerin yattığı gömütlerin başlarına dikilen kesik taşlarla doludur. Yöre halkı, “Kesikbaşlar Mezarlığı” diyor buralara. Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa’nın katledilişinden 600 yıl sonra konferanslar, sempozyumlar düzenleniyor ve haklarında destanlar, kitaplar yazılıyorsa; onların kurulu düzene başkaldırısının da yeniden incelenip sorgulanması gerekir.

“Öyle bilgiler vardır ki belli olgunluk düzeyine gelmemiş insanlara bu bilgileri anlatmak yarardan çok zarar verir...” ve “Yârin yanağından gayrı her şey ortak olacak” deyişlerinde gizli, derin anlamlar vardır. Yüzyıllardan bu yana süregelen bu savaş, dogma ile aklın, karanlıkla aydınlığın, sömürenle sömürülenin savaşıdır. Başkaldıran adam, canını feda etmeyi göze alandır. Acılarla karşı karşıya kalan yiğit, halkın gözünde kahramandır. Mum olup karanlıkları aydınlatmak, düşünüp sorgulayarak yeni güneşler yaratmak zor; lambayı kırıp ortalığı karartmak, dogmatik kör inançlar peşinden gitmekse kolaydır.

Başkentleri Apasa-Selçuk olan Işık İnsanları Luvilerin; Kibele, Artemis gibi kadın tanrıçaların yaşadığı Anadolu toprağında şöyle bir deyiş vardır: “Anadolu’da önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar; çünkü güneşi kadınlar doğurur.” Kadının üretken ve etkin olmadığı hiçbir yer aydınlanmaz. Işık İnsanları Luvilerin kadın Tanrıçası Artemis’tir. Bu tanrıçanın simgesi balarısıdır ve balarısı, anaerkil düzeni sürdürür. Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa’nın kurmak istediği eşitlikçi düzenin temelinde de kadın-erkek eşitliği vardır. Karaburun İsyanı’ndan sonra iki bin müridi ile beraber Selçuk’a getirilen Börklüce Mustafa, bir devenin üstünde çarmıha gerilir. İki bin müridi, “İriş Dede Sultan!” diyerek gözlerini kırpmadan ölüme giderler...

Anadolu’nun en aydın kenti Aydın ellerinde ışıldayan Börklüce Mustafa’nın ışıklı gözlerinin Selçuk’ta söndürülmeye çalışılması tesadüf müdür? Unutulmasın: Uçurtmayı yükselten rüzgâr değil onun direnme gücüdür!   

 

BERFİN BASIN YAYIN VE TİC. LTD. ŞTİ.

Cağaloğlu Yukuşu, Evren Han No: 29 / 62 Cağaloğlu 34112- İstanbul

Tel: (0.212) 513 79 00 Faks: (0.212) 512 37 20

www.berfin.net / e-posta: berfin@berfin.net

 

Kaynak : Berfin Basın Yayın
Tür : Diğer Tarih : 12.04.2017
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]