V3: VMenu-2/ML/BL

Babamın Eczanesi

Anasayfa » Berfin Yayınları » Babamın Eczanesi
share on facebook  tweet  share on google  print  

Babamın Eczanesi

"Berfin Yayınları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Babamın

AKIN ÇUBUKÇU

Babamın Eczanesi      

 

Yayınevi: Berfin Yayınları

Kitap Adı: Babamın Eczanesi

Yazar Adı: Akın Çubukçu

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Sayfa Sayısı: 222

Baskı Yılı: Ocak 2016

Baskı Sayısı: 1. Baskı

ISBN 978 - 605 – 4399 – 42 – 0

Barkod No: 9786054399420

Boyut: 13.5 x 21 cm. Türü: Anı  

 

Akın Çubukçu, Sivas'ta doğdu. İlk ve Lise öğrenimini aynı kentte bitirdi, bir yıl İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde okuduktan sonra İtalya'da yaşamaya başladı ve Perugia Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. Yurda döndükten sonra Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Bölümü’nde asistan olarak göreve başladı. Doktorasını yaptı ve bir yıl Fransa, Chatenay- Malabry Eczacılık Fakültesi’nde araştırmacı olarak çalıştı. Akademik kariyerini bırakarak, Ankara'da Yeni Hayat adını verdiği eczanesinde serbest eczacılığa geçti. Uzun yıllar Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti İkinci Başkanlığını yürüttü. Birçok eczacılık kuruluşunda yönetim kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Halen Ankara'da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Akın Çubukçu, 2015 Yılı Altın Havan Eczacı Levent Kamacık Özel Ödülü sahibidir.  

***  

Bu kitap yaşı nerdeyse Cumhuriyet’in yaşına denk bir eczanenin olduğu kadar, eczacısının da hikâyesidir.

Böyle bir eczanenin hikâyesi aynı zamanda bir kentin, insanlarının, sağlıklarının ve hastalıklarının, hekimlerinin ve diğer eczacılarının, kentlilerin ve köylülerin, acılarının ve umutlarının hikâyesidir.

Şifa Eczanesi hiçbir zaman yalnızca eczane değildir.

Karşılıksız sağlık danışmanlığı vermesinin yanı sıra sanatçıların, aydınların kente yolları düştükçe uğrağı bir dostluk adresidir. Kışsa eğer, ortada kurulmuş sobanın çevresinde sıralanmış çaylarını içen dostları, mesela Âşık Veysel’i görebilirsiniz. Şifa Eczanesi Cumhuriyet Halk Partisi’nin kent odaklarından biridir. Hastaları bile “Halkçıdır” ya da öyle görünürler. Ajans haberleri, gazeteler arkadaşlara ayrılmış özel bölümde etüt edilir. Akşamları da çilingir sofrası halini alan laboratuvar masası başında siyasi takılmalar, kızgınlıklar, hayranlıklar, hararetli tartışmalar ajans haberleri ya da gazete makaleleri yorumlarına eşlik eder.

Bu hikâye, Şifa Eczanesi’nin kendine özgü hayatına, eczacı çıktığı zamanlara kadar tanıklık eden bir çocuğun gözünden kentine hep bir şeyler vermek için çırpınan, Cumhuriyet ideolojisinin öncü insanı bir eczacının, çocuklarının, kardeşlerinin, arkadaşlarının ve dostlarının hikâyesidir.

 

Kaynak : Berfin Basın Yayın
Tür : Yaşam Tarih : 14.01.2016
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]