V3: VMenu-2/ML/BL

Sıcak Nevale

Anasayfa » Berfin Yayınları » Sıcak Nevale
share on facebook  tweet  share on google  print  

Sıcak Nevale

"Berfin Yayınları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Sıcak

ABDULLAH NİHAT YILMAZ*

Sıcak Nevale

  

Yayınevi: Berfin Yayınları

Kitap Adı: Sıcak Nevale

Yazar Adı: Abdullah Nihat Yılmaz

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Sayfa Sayısı: 269

Baskı Yılı: Ocak 2013

Baskı Sayısı: 2. Baskı

ISBN 978 - 605 – 4399 – 19 – 2

Barkod No: 9786054399192

Boyut: 13.5 x 21 cm.

Kapak ve İç Desenler: Kağan Güner

Türü: Deneme, Anlatı-Eleştiri


“Yılmaz bu denemelerinde ‘zaman’ ve ‘kişiler’ arasındaki diyalektik ilişkiyi; pasif bir izleyici olarak izlerken, okuyucuya dinamik bir siyasi analizden damıtarak sunuyor ve her zamanki gibi konunun etrafında kurduğu öykülerle adeta raks ederek okuyucuyu siyasal kavramları kavrattığı merkeze çekiyor.

Abdullah Nihat Yılmaz bu kitabında ‘Şapkasız Teğmen’de olduğu gibi yine modernizmin büyük yürüyüşüne katkı koyarak devam ediyor. Ulusal kimlikten evrenselliğe, müjdeci bir geleceği betimleyen devrim inancıyla; modernist, sosyalist ve hücrelerine kadar ‘ulusalcı’ kimliğiyle... ‘Uralların Ötesi’ne bakıyor... Nereden mi bakıyor? Her yerden; Londra’dan, Ankara’dan, Madrid’ten, Paris’ten, Helsinki’den, Kalküta’dan, Moskova’dan ve Pekin’den...”

KAĞAN GÜNER

 

Bu kitap, Önsöz’ünde Kağan Güner’in, niteliğini, sanat-edebiyat eleştirisi alanında da uzman sayılan Terry Eagleton’a gönderme yaparak saptadığı “siyasal deneme” türündeki yazılardan oluşuyor ve yazarının “Sunu”sunda işaret ettiği konumda olgunlaşıyor.

Yani resim ve fotoğraf sergileri, edebiyat alanındaki gelişmeler, kültür-eğitim etkinliklerinin tanıtımı, yakın geçmişteki siyasal çıkışların yorumu, günümüzdeki siyasal baskılar… hep tek tek ele alınmış,  kaynakları belirtilerek çıkış yolları aranmıştır... Dil: konuşulan Türkçe; anlatım: yalın; istif: özenli; duruşlar: dik;  entelektüel nevale: sıcak ve amaç: ışıklıdır.

 

Yayınevimiz BERF‹N, bu kitabı okurlarına sunmakla övünç duymaktadır.

 

 

*ABDULLAH NİHAT YILMAZ

 

Asıl adı Abdullah Yılmaz’dır. Nüfus kayıtlarına göre 15 Aralık 1941 yılında Fatsa’nın Bozdağı köyünde doğdu. ilk okulu Yukarı Çaltımar köyü ilkokulunda, ortaokulu Fatsa ve Ünye ortaokullarında,  liseyi Karabük Demir Çelik Lisesi’nin ilk yılından yatay geçiş yaptığı Kuleli Askeri Lise’sinde ve Harbiye’yi Ankara Kara Harp Okulu’nda bitirerek subay oldu.

Yılmaz, teğmenken 21 Mayıs 1963 yılındaki Askeri ayaklanmaya katıldı ve bu girişimi sonucunda 15 yıl hapse ve 5 yıl  sürgün cezasına çarptırıldı.

1966’daki genel aftan yararlanarak hapisten çıkan Yılmaz, 1967’de (TRT’nin 27 Mayıs Anayasası gereği özerk olduğu dönemde) sınavla girdiği Ankara Radyosu’nda Program yapımcısı  (prodüktör) olarak çalışmaya başladı ve halk arasında  “köy saati” diye algılanan 250 programının yapımcısı oldu.

(1970’te bu programlarından “Bu Yurdun Sesi” adlı dizide yayınlanan bor madenlerinin millileştirilmesini savunan biri  Ankara 4ncü Asliye Mahkemesinde yargılandı ve “emperyalizmi kötüleme gayretinde bulunduğu” gerekçesiyle  mahkum edildi.

Abdullah Nihat Yılmaz Kızıldere olaylarının ardından (30 Mart1972) yeniden tutuklandı ve dava sürerken Ecevit’in başbakanlığı sırasında çıkan afla tahliye edildi.

1974 yazından başlayarak DİSK üyesi sendikalardan Sosyal-İş’te eğitim uzmanı olarak, daha sora da Yeraltı Maden-İşte genel sekreter ve Maden-İş’te Ankara Bölge Temsilcisi olarak görev yaptı.

1980’nin Amerikancı Askeri darbe yönetimi DİSK’i yasak örgütler listesine koyup sendika yöneticilerini tutuklanmaya başlayınca, hakkında açılan siyasal davaları da dikkate alan Yılmaz, teslim olmadı. Ve 81 nisanında yurt dışına çıktı. 1982 Ağustosundan beri Londra’da yaşıyor.

Son beş yıldır Londra Olay Gazetesi’nde köşe yazmakta olan Yılmaz’ın değişik sanat-edebiyat ve siyasal dergilerde makaleleri de yayımlandı. 

Bilgi Kitabevi’nce 2002’de yayınlanan “Şapkasız Teğmen’in de yazarı olan Abdullah Nihat Yılmaz  evli ve iki oğul babasıdır.

Kaynak : Berfin Basın Yayın
Tür : Kültür - Sanat Tarih : 15.07.2013
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]