V3: VMenu-2/ML/BL

Üzüntülerimin Karakışı

Anasayfa » Kora Yayınları » Üzüntülerimin Karakışı
share on facebook  tweet  share on google  print  

Üzüntülerimin Karakışı

"Kora Yayınları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Üzüntülerimin

AHMET TÜRKAY

Üzüntülerimin Karakışı

 

Yayınevi: Kora Yayın

Kitap Adı: Üzüntülerimin Karakışı

Yazar Adı: Ahmet Türkay

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Sayfa Sayısı: 112

Baskı Yılı: Kasım 2012

Baskı Sayısı: 1. Baskı

ISBN 978 - 605 – 5601 – 36– 2

Barkod No: 9786055601362

Fiyatı: 8 TL

Boyut: 13.5 x 19.5 cm.

Kapak Cinsi: Bristol karton

Kapak: Mehmet Özalp

Türü: Öykü

 

Bulgaristan’da 80’li yıllarda Türklere karşı yürütülen eritme siyasetine tanıklık eden, doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan Ahmet Türkay’ın olgunluk dönemi, düşüncelerini özgürce ifade ettiği Türkiye’ye yerleşmesiyle (1989 yılı) başlar. Hayatını kazanabilmek için geceyi gündüze katarak çalışmış olan yazar, Bulgar totaliter rejimi tarafından yok edilmeye çalışılmış ama yok edilememiş yazma tutkusuna anayurdunda dört elle sarılmış ve   Kasvet Çiskini (2005), Yarılı Gönül İniltileri (2006), Gelecekten Ödünç Ömürle (2009), Bir Sanrıydı Manolya (2011) adlı öykü kitaplarını ve Seher Gitti (2008) romanını yayımlamıştır.

  Ahmet Türkay, Üzüntülerimin Karakışı kitabındaki öykülerde ağırlıklı olarak hem Bulgaristan Türklerinin asimilasyon dönemindeki çilesini, hem de Türkiye’de yaşadıkları sıkıntılarını dile getirmektedir. Yorumlamaya çalıştığı çok sayıda olay arasında, dozerle mescit yıkma görevini yerine getirmek yerine intiharı tercih eden Vedat, (Zor Görev)  büyük emek ve sıkıntılarla biriktirdiği parasını İstanbul’daki bir emlakçiye kaptıran, sonra da üzüntüsüyle barışmaktan başka çaresi olmayan Öptü Üzüntünün Elini’nin anlatıcısı, dikkatleri çekmektedir.

  Yazarın öykü yapısıyla ilgili anlayışı, kısa ama  yoğun anlatımında,  konuya doğrudan girme cesaretinde kendini gösteriyor. Hem çok duygusal, hem de filozofça derin konulara dalabiliyor Ahmet Türkay. Birbirinden farklı karakterlerin düşünce ve duyguları karmaşık, etkileyici, ortama, zamana uygun, son derece de doğal ve inandırıcıdırlar. Ahmet Türkay’ın özgün ifade gücünü, ilginç üslubunu; kişiye, mekâna ve zamana çok yakışan mecazlarıyla  kıyaslamalarını öykülerinde bulmak mümkün. Kişiye özgü şaşırtıcı fikirler, davranışlar,  minyatür gibi yumuşak ve kıvrak,  rengârenk ifadeler ortaya koyuyor. Yazar, Türkçenin tüm gücünü ve büyüsünü öykülerine taşıyarak sıradanı sıradışı yapmayı başarıyor.

 

Prof. Dr. Zeynep Zafer

Ankara Üniversitesi,

Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi

Öğretim Üyesi

 

 

 

 

·      KORA YAYIN, Berfin Basın Yayın’a aittir.

 

BERFİN BASIN YAYIN VE TİC. LTD. ŞTİ.

Adres: Cağaloğlu Yukuşu, Evren Han No: 29 / 56 Cağaloğlu 34112- İstanbul

Tel: (0.212) 513 79 00 Faks: (0.212) 512 37 20

www.berfin.net / e-posta: berfin@berfin.net

 

Kaynak : Berfin Basın Yayın
Tür : Kültür - Sanat Tarih : 20.01.2013
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]