V3: VMenu-2/ML/BL

Hülle ve Töre

Anasayfa » Kora Yayınları » Hülle ve Töre
share on facebook  tweet  share on google  print  

Hülle ve Töre

"Kora Yayınları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Hülle

İSMAİL POLAT*

Hülle ve Töre


 

Yayınevi: Kora Yayın

Kitap Adı: Hülle ve Töre

Yazar Adı: İsmail Polat

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Sayfa Sayısı: 120

Baskı Yılı: Eylül 2012

Baskı Sayısı: 1. Baskı

ISBN 978 – 605 – 5601 – 35 - 5

Barkod No: 9786055601355

Fiyatı: 9 TL

Boyut: 13.5 x 19.5 cm.

Kapak Cinsi: Bristol karton

Türü: Roman

 

Arka Kapak Yazısı:

“Hülle, erkeğin eşine boşsun deyip, nikâhlı olan eşinin nikâhsız sayılmasıdır. Erkek, ‘boşsun’ dediği eşine tekrar nikâhına almak isterse, boşamış olduğu eşini bir başka erkekle hülle nikâhı yapması sonucu, onların karı koca hayatı yaşadıktan sonra birinci eşinin kadınla nikâh tazelemesidir. İslam dini akıl ve mantık dinidir. Buna rağmen akıl ve mantık dışı olan Hülle nikâhı, İslam toplumunda nasıl olabilir diye düşünmemek elde değildir. İslam öncesi eski toplumlara has olan Hülle nikâhı, İslam’ın doğuşuyla Hz. Muhammed tarafından men edilmiş, ’Yapana da yaptırana da lanet olsun.’ demiştir. Bu konuda birçok açıklamalara rağmen, Emevi saltanatının Muaviye’si Yezit’i ve Mervan’nın dönemlerinde, birçok olumsuzlukla birlikte Hülle de İslam’ın içine sokulmuştur.

Son yıllarda hülle nikâhı oldukça azalmasına rağmen hâlâ bunu sürdürenler de bulunmaktadır.

‘Hülle ve Töre’ kitabı, hülleyi yaşayanların öyküsüdür. İbretle okuyacaksınız.” (İsmail Polat)

 

***

 

* İsmail Polat, 18 Mart 1945'te Gümüşhane'nin Şiran ilçesine bağlı Susuz köyünde doğdu. 1959 yılında İstanbul'a göçtü. Gemi işçisi olarak 1968'de Hollanda'ya gitti.

Hollanda'da kaldığı süre içinde yaşadığı toplumun hiçbir sorununa yabancı kalmadı. Göçmen işçilerimizin yaşam şartlarının düzeltilmesi için harcanan tüm çabalara elinden geldiğince katkıda bulundu. İş, işsizlik, emeklilik, dulluk, yetimlik, konut, sağlık, yabancılar yasası, oturum hakkı, geri dönüş, çifte vatandaşlık, seçme ve seçilme hakkı gibi yasal haklar için görüş saatleri organize etti. Aile göçünün başlamasıyla birlikte, anadil ve kültür eğitimlerinde ders verecek öğretmenlerin işe alınması için çalışmalar yürüttü. Hollandaca, İngilizce, Türkçe okuma yazma kursları, tiyatro çalışmaları, müzik ve folklor çalışmalarına katkıda bulundu. Yüzlerce insanımızın tekstil sanayisinde iş bulabileceği biçimde dikiş kursları organize etti.

İsmail Polat, Dünya Gazetesi ve Webis Rehberi'nin 2005 yılında 'En İyi Kalpli İnsanlar' ile 'Türklere En Çok Yararı Dokunmuş Kişiler' hakkında düzenledikleri seçimde ikincilik ödülünü kazandı. Özürlülere yönelik çalışmaları, Çevre koruması ve Nükleer silahlara karşı mücadelelerinden dolayı çeşitli ödüller aldı. Halen, DSDF ve HTDB'nin onursal genel başkanlığını yapmaktadır.

İsmail Polat Hiroşima komitesinin aktif çalışanı ve aynı zamanda kurumun mali genel sekreteridir. 2009 yılında Hollanda Kraliçesi tarafından üstün çalışmalarından dolayı Şovalye ödülü verilmiştir.

Yazarın 'Göçmenlik Köprüsü', 'Gurbetteki Aydedemiz', 'Hazar ile Çağrı’, 'Hülle ve Töre’ bu kitaplarının yanı sıra, basıma hazır  'Sağğında Hiçbir Şey Yoktur, İstanbul Nasıl Kurtulur', 'Irkçılığa Öfkem' (yabancı dil), 'Arkadaşım Linda ve Ben' (yabancı dil), 'Siyah Beyaz Okullar' (yabancı dil) ve birkaç kitap olacak şiir dosyaları bulunmaktadır. 

Kaynak : Berfin Basın Yayın
Tür : Kültür - Sanat Tarih : 18.09.2012
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]