V3: VMenu-2/ML/BL

Atatürk Ekonomisi ve Beş Destan Adam

Anasayfa » Asya Şafak Yayınları » Atatürk Ekonomisi ve Beş Destan Adam
share on facebook  tweet  share on google  print  

Atatürk Ekonomisi ve Beş Destan Adam

"Asya Şafak Yayınları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Atatürk

CAZİM GÜRBÜZ

Atatürk Ekonomisi ve

Beş Destan Adam

ASYAŞAFAK YAYINLARI* 

Yayınevi: AsyaŞafak Yayınları

Kitap Adı: Atatürk Ekonomisi ve Beş Destan adam

Yazar Adı: Cazim Gürbüz

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Sayfa Sayısı: 118

Baskı Yılı: Ağustos 2009

Baskı Sayısı: 1. Baskı

ISBN 978 - 975 – 9159 – 14 – 6

Barkod No: 9789759159146

Fiyatı: 9 YTL

Boyut: 13.5 x 21 cm.

Kapak Cinsi: Bristol karton

Türü: Araştırma-İnceleme

Kapak: Mehmet Özalp

 ARKA KAPAK 

Atatürk’ün ekonomik görüş ve uygulamaları sır değil elbette. Dileyen dilediği kadar yayın bulabilir bu konuda. “Dilemek” ve “bulmak”... “Olsa ile bulsa, bir araya gelse” türünden, çetin bir iştir bu ülkede... Dilemiyor ya da dileyemiyor beyni yıkanan geniş kitleler. Küresel şer güçlerin iletişim organları, halkın merakını başka yönlere çekip, engel oluyorlar Atatürk’ün gereğince ve yeterince öğrenilmesine. 

Sonra ne oluyor? Dilemeyen bulamıyor, bulamayan bilemiyor.

Peki ne olacak? Eli, kolu, dili ve kalemi bağlı oturulacak mı?

Hayır elbette hayır! Dilemeyenlere diletilecek, bulamıyorum diyenlerin önüne koyulacak aradıkları.

Koyulacak da nasıl?

Atatürk Ekonomisini hakkında kalem oynatacak adamın, yalnızca araştırmacı olması yetmiyor. Cazim Gürbüz gibi kamu ve özel sektördeki önemli ve değerli deneyim ve birikimlerinin de olması gerek. Sonuçta, eskilerin deyimiyle “tecrübe konuşacaktır”. Atatürk devletçiliğinin kaleleri olan Türkiye’nin en büyük KİT’lerinde çalışmış Cazim Gürbüz. Babasının ekmek yediği, Ziraat Bankası’nın bursu ile okumuş üniversiteyi, 4,5 yıl hizmetle ödemiş bu bursun karşılığını. Sonra, tarımına bir yıllık emeğin bile az geldiği Türk tütününün sevdalı yari Tekel’de başmüdürlük, yine bir KİT sayılabilecek TSE’de (Türk Standartları Enstitüsü) Bölge Müdürlüğü yapmış. Ve son olarak, özellikle hububat ve haşhaş üreten çiftçinin gerçek kara gün dostu Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu üyeliği yaparak bir yıl bu kurumun aldığı kararlara imza koymuş. Bu KİT’ler kambur mudur, kalkınmaya motor mudur, bunu en iyi bilenlerden olması gerek. Yalnız KİT’ler mi, Gürbüz, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir olarak Türk özel sektörünün irisiyle de, ufağıyla da iç içe yıllardır. Onların her halini ve derdini yakından biliyor. Bu bildikleri, ona, o büyük sorumluluğunu algılattırıyor. Kamu ve özel sektörün, her ikisinin de vazgeçilmezliğini, karma ekonominin yani Atatürk Ekonomisi’nin en doğru yol olduğunu yazmak ve savunmak, onun üstüne kutsal bir vazifedir.

Kitabı okuduğunuzda, bu vazifenin kutsallığına yakışır bir biçimde yerine getirildiğini göreceksiniz. Dahası, Gürbüz’ün, şairliğini de devreye sokarak Atatürk’ün ekonomik savaşımına katılan “Ekonomik Türk Beşleri” diyebileceğimiz o beş ülkü devi hakkında yazdığı destanları da zevkle okuyacaksınız. Bir Sümer öyküsünde “Tarih kaydeder, fakat destan güzelleştirir” der. Gürbüz’ün destanları da güzellemiş kitabını, bu güzellemeler ekonomi gibi kitlelere sıkıcı gelen bir alanı ilginç ve çekici kılmış.

 

  * ASYAŞAFAK YAYINLARI, Berfin Basın Yayın’a aittir. 

BERFİN BASIN YAYIN VE TİC. LTD. ŞTİ.

Cağaloğlu Yokuşu, Evren Han, No: 29 / 62

34112 Cağaloğlu / İstanbul

Tel: (0212) 513 79 00 Faks: (0212) 512 37 20

e-posta: siparis@befin.net

www.berfin.net

Kaynak : Berfin Basın Yayın
Tür : Ekonomi Tarih : 14.08.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]